איך להתקין גוף תאורה

לאחר שהבנתם איזה גוף תאורה אתם רוצים להתקין ואולי אפילו כבר רכשתם אותו מהחנות, הגיע הזמן להתחיל בהתקנה. התקנת גוף תאורה זה לא מדע מורכב מדי, אבל בהחלט כרוכות בכך סכנות בטיחותיות כמו התחשמלות, שריפה, קצר חשמלי ועוד. 

כאשר שואלים איך להתקין גוף תאורה, חשוב ראשית להבחין בין סוגי גופי התאורה הקיימים בשוק. למשל, אם אתם יודעים איך להתקין גוף תאורה צמוד תקרה, זה לא בהכרח אומר שאתם תדעו להתקין גופי תאורה צמודים לנישה עשוה גבס, גופי תאורה בחדר הארונות ועוד. לכן, הנה כמה דגשים כדי לוודא שהכול יעבור בצורה חלקה:

  1. כיבוי מפסק: יש לכבות את המפסק אשר מקושר לגוף התאורה
  2. ארון חשמל: מומלץ לנתק גם את ארון החשמל המחובר לדירה. 
  3. ניתוק ברגים: יש לנתק את הברגים אשר תפקידם לקבע את גוף התאורה הנוכחי שלכם (לתקרה או לקיר).
  4. חיווט חשמלי: יש לנתק את החוטים החשמליים של גוף התאורה הקיים.

יש לציין, הפעולות הבאות רלוונטיות עד הנקודה של פירוק גוף התאורה הקיים. 

לאחר ניתוק גוף התאורה הקיים: התקנת גוף תאורה חדש 

לאחר שניתקתם את גוף התאורה הקיים על גבי הקיר או זה הצמוד לתקרה, נותרתם במצב בו קיימים 2 חוטי חשמל חשופים. אם חוטי החשמל של גוף התאורה החדש הם באותו הצבע של צבעי חוטי החשמל החשופים היוצאים מהקיר, פשוט חברו צבע לצבע. 

אם חוטי החשמל בגוונים שונים, לא צריך להתרגש מזה, בדרך כלל גוף התאורה יעבוד גם אם הגוונים אינם תואמים. לאחר שמחברים את החיווט החשמלי, פשוט מקבעים את גוף התאורה בהתאם להוראות היצרן. אם באמצעות ברגים, הם בד"כ יהיו מצורפים לגוף התאורה. 

כיצד לקדוח וו תלייה לגוף תאורה? 

בין אם גוף התאורה אמור להיות מוצמד באמצעות ברגים או על ידי וו תלייה, בד"כ יהיה צורך להשתמש במקדחה. הטריק היחיד הוא לדעת את גודל הדיבלים בהתאם לקוטר וגודל הברגים או וו התלייה. הן וו תלייה והן ברגים של גופי תאורה בד"כ יוצמדו באמצעות קדיחה, כאשר אלו יהיו השלבים:

  1. תכנון מיקום גוף התאורה: יש להשתמש בעיפרון כדי לסמן עיגולים קטנים על גבי הקיר או בתקרה. עושים זאת ע"י כך שממקמים את גוף התאורה באופן ידני במיקום הרצוי, מחזיקים לרגע ומסמנים עיגול בתוך חורי התלייה של הגוף.    
  2. קדיחה והחדרת דיבלים: קודחים עד עומק מספק עבור החדרת הדיבלים.
  3. הברגה ותלייה: כעת ממקמים את גוף התאורה ופשוט מבריגים את הברגים את וו התלייה לתוך הדיבל. 

חשוב לציין, אם אין לכם כל ניסיון עם מערכות החשמל, ייתכן שיהיה עדיף להימנע מהתעסקות בהתקנות גופי תאורה. אם בכל שלב כזה או אחר אתם מסתבכים, או שמא אינכם מספיק בטוחים בעצמכם כדי להתקין גוף תאורה, תוכלו בכמה קליקים להזמין חשמלאי פרטי בחשמלאים פלוס